Kryptowaluty

Kryptowaluty

Źródło Wikipedia Kryptowaluty – rzadziej “waluty kryptograficzne”, bądź wirtualne monety – to rozproszony system księgowy bazujący na kryptografii. Przechowujący informację o stanie posiadania w umownych jednostkach. Stan posiadania związany jest z poszczególnymi węzłami systemu “portfelami”. Kontrolę nad danym portfelem posiada wyłącznie właściciel odpowiadającego mu klucza prywatnego. Dwukrotne wydanie tej samej jednostki nie jest niemożliwe dzięki takiemu rozwiązaniu.
 

Co to kryptowaluty?

jakiego brokera wybrać opinie forum kryptowaluty

Wirtualne monety są nowoczesnym systemem księgowania, przechowujący wszystkie informacje o stanie posiadania w określonych jednostkach. System działający w rozproszeniu nie posiada żadnego ośrodka, ani punktu centralnego. Największą zaletą kryptowalut, która przesądziła o ich popularności jest fakt, że posiadacz przechowuje je na swoim smartphonie lub komputerze. Dzięki takiemu rozwiązaniu, wyłącznie właściciel ma dostęp do swoich pieniędzy. Dzięki specjalnym aplikacjom nazywanym “portfelami” bezpiecznie przechowuje się wirtualne monety. Tego typu aplikacje dostępne są na iOS, Android oraz Windows. Właściciel dodatkowo ustala własne hasło zabezpieczające dostęp do aplikacji portfela przez nieupoważnione osoby.

Płatności i transakcje kryptowalutami

Cały proces płatności oraz przelewy kryptowalut między użytkownikami odbywają się elektronicznie, wykorzystując technologię “peer to peer”. Gwarantuje to, że żadna instytucja finansowa, ani żaden bank nie nadzorują wykonywanych transakcji. Wykonując dowolną transakcję (płatność za usługę, przelew lub transfer), kryptowaluta zostaje pobrana z “portfela” właściciela automatycznie. Ma to również swoje wady, ponieważ w przypadku jakichkolwiek wątpliwości. Niemożliwe jest aby udowodnić wykonanie konkretnej transakcji. Jednak aby sfinalizować przelew niezbędne jest zaakceptowanie transakcji przez właściciela wirtualnych pieniędzy. Takie zabezpieczenia chronią posiadaczy kryptowalut przed wszelkimi próbami włamań i kradzieży.

W jakie kryptowaluty inwestować?

Obecnie na rynku pojawiło się mnóstwo nowych kryptowalut. Wszystkie odmiany różnią się od siebie nie tylko zabezpieczeniami, ale również wartością w przeliczeniu na PLN, USD czy EUR. Niektóre wirtualne waluty są tak popularne, że inwestorzy zarabiają ogromne sumy na przestrzeni zaledwie kilku miesięcy inwestując w kontrakty CFD. Ponieważ wirtualne monety stale zyskują na popularności, szacuje się że tendencja wzrostowa głównych jednostek utrzyma się jeszcze przez dłuży czas. To oznacza dla wielu traderów szansę na bardzo lukratywne inwestycje. Jednak nie wszystkie odmiany kryptowalut radzą sobie tak samo dobrze, poniżej przedstawiamy aktualnie najmocniejsze kryptowaluty, w które chętnie inwestują profesjonalni traderzy:

  • Bitcoin
  • Ethereum
  • Litecoin
  • Ripple XRP
  • Stellar

Dlaczego kryptowaluty?

Niezwykle istotnym czynnikiem sukcesu kryptowalut był fakt, że nie posiadają żadnej formy kontroli ani nadzoru. Dzięki temu są odporne na wszystkie próby manipulacji i sztucznej zmiany ich wartości. Kryptowaluty nie podlegają nadzorowi organizacji państwowych, takich jak np. urząd skarbowy, krajowy rejestr długów i tym podobne. Wynika z tego jasno, że osoby używające kryptowalut, zamiast tradycyjnych pieniędzy mają zagwarantowane bezpieczeństwo finansowe. Często mówi się że “kryptowaluty dają wolność finansową” w pewnym sensie jest to prawda. Ponieważ brak jakichkolwiek danych dotyczących transakcji, uniemożliwia wszelkie działania ze strony organizacji rządowych. Z tego powodu wirtualne waluty są bardzo popularne wśród osób mających problemy finansowe lub długi.

Płatności pomiędzy właścicielem kryptowalut, a terminalem płatniczym lub innym użytkownikiem aplikacji “portfela” zawsze przebiegają elektronicznie. Wszystkie jednostki kryptowalut posiadają unikalny kod, zawarte w nim informacje uniemożliwiają kopiowanie i wielokrotne wydawanie tych samych jednostek. Unikalny kod jest kluczem zabezpieczającym, jednak nawet w przypadku jego złamania bądź odszyfrowania przez osoby trzecie. Właściciel wirtualnych walut nie może zostać okradziony, ani narażony na straty. Najbardziej efektywnym zabezpieczeniem jest wymóg manualnego potwierdzenia, każdej transakcji przez posiadacza.

Czy kryptowaluty są bezpieczne?

jakiego brokera wybrać opinie forum kryptowaluty cfd

Wiele osób może twierdzić, że wirtualne monety nie są bardziej bezpieczne od tradycyjnych pieniędzy. Ponieważ nie posiadają żadnego nadzoru, nie są monitorowane przez żadną organizację rządową i nie istnieje “bank” kryptowalut. Brak odpowiedniej wiedzy na temat zabezpieczeń wykorzystywanych przez kryptowaluty, najczęściej powoduje takie mylne wrażenie. W rzeczywistości wirtualne waluty są znacznie bezpieczniejsze od zwykłych walut. Ponieważ w ich wartość oraz cenę nie ingerują żadne zewnętrzne czynniki. Większość osób dobrze zna pojęcie “dodrukowywania pieniędzy”. Wiele krajów wykorzystuje taki przywilej aby złagodzić skutki kryzysu, bądź przyśpieszyć rozwój swojej gospodarki. Jednak dodrukowane pieniądze, które nie mają realnego pokrycia w wyprodukowanych towarach przyczyniają się bezpośrednio do pogłębiania inflacji.

Takie działania rządów znacznie wypływają na wahania cen kursów, w pewnym sensie decydując o wartości wielu walut. Jeśli więc weźmiemy pod uwagę ten fakt, oraz to że na tradycyjne waluty można sztucznie wpływać i manipulować ich wartością rynkową. To szybko zauważymy pozytywne strony korzystania z walut wirtualnych. Ilość kryptowalut dostępnych na rynku w przeciwieństwie do tradycyjnych walut, reguluje jedynie liczba ich właścicieli. Każda jednostka ma pokrycie i stanowi metodę przechowywania kapitału bezpieczną od inflacji.
 

Podatki od kryptowalut

W przypadku walut wirtualnych podatki obowiązują dokładnie tak samo jak w przypadku tradycyjnych pieniędzy. Jednak egzekwowanie odpowiednich podatków przez instytucje państwowe jest obecnie niemożliwe, ponieważ nie ma żadnego organu kontrolującego ich przepływ. Każdy właściciel wirtualnych monet jest w związku z tym zobowiązany samodzielnie odprowadzić należny podatek w swoim kraju podatkowym. Na terenie Polski do uiszczenia należnego podatku służy PIT-38, jego wypełnienie może stanowić problem dla początkujących inwestorów. W przypadku trudności z wypełnieniem wyżej wymienionego PIT’u proponujemy zasięgnąć porady radcy prawnego, lub wypełnić wersję online.

Kopanie kryptowalut

Większość państw UE nie uznaje kryptowalut jako oficjalny środek płatniczy, (ponieważ nie podlegają żadnej kontroli). Znaczna część inwestorów uważa, że takie rozwiązanie gwarantuje “wolność” i bezpieczeństwo użytkownikom wirtualnych pieniędzy. Kryptowaluty nie zostały oficjalnie uznane za środek płatniczy, przez większość krajów Unii Europejskiej. Dzięki temu tworzenie nowych jednostek w ramach algorytmu stało się całkowicie legalne. Potocznie mówiąc “kopanie kryptowalut” jest całkowicie zgodne z prawem obowiązującym w wielu krajach (w tym Polsce).

Właśnie z tego powodu kryptowaluty nie otrzymują ulgi podatkowej podczas handlu, tak jak zwykłe waluty. Pomimo tego w Unii Europejskiej zgodnie z wyrokiem Trybunału Sprawiedliwości UE, kryptowaluty oficjalnie uznaje się za środek płatniczy w zakresie opodatkowania VAT. Dzięki temu zostały zwolnione z podatku VAT. Nie ma więc obowiązku uwzględniać tego podatku w transakcjach przeprowadzanych z wykorzystaniem kryptowalut.

 

Jeśli chcesz poznać opinie innych inwestorów na temat dowolnego brokera, lub zastanawiasz się jakiego brokera wybrać?
To sprawdź ranking brokerów CFD 2020!
Ranking brokerów CFD Forex został stworzony przez zespół inwestorów.
W oparciu o posiadane wieloletnie doświadczenie, oraz komentarze i opinie tysięcy użytkowników na forum.